Biblioteka na ferie...

Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży okres odpoczynku i możliwość spędzenia czasu wolnego zgodnie ze swymi zainteresowaniami, pomysłami i możliwościami. Jedni wyjeżdżają na zimowiska, inni z wyboru lub konieczności zostają w domach. I właśnie do tych drugich kierowane są liczne oferty instytucji oświatowych, ośrodków kultury i stowarzyszeń, mające na celu uatrakcyjnienie zimowego wypoczynku.

W nurt ten włączyła się, jak co roku, Wadowicka Biblioteka Publiczna, której celem było zagospodarowanie dzieciom w ciekawy sposób dni wolnych od nauki, a także dostarczenie miłych wrażeń z uczestnictwa w imprezach bibliotecznych.

Tradycyjnie już niemal wszystkie spotkania prowadzone były w oparciu o książkę. Każdego dnia dzieci spotykały się przed południem, by posłuchać najpiękniejszych baśni, zabawnych opowieści pisanych wierszem, a nawet bajek, pisanych przez samych małych „bajkopisarzy“. Do przeczytanych tekstów tworzyły kolorowe ilustracje, z których najciekawsze prezentowano na specjalnej tablicy.

W pierwszym tygodniu (19 stycznia) dzieci przygotowywały piękne laurki dla babć i dziadków z okazji ich zbliżającego się święta, a zaangażowanie i serce wkładane w te prace dowiodły wielkiej miłości wnuków.

Kolejne zajęcia 21 stycznia poświęcone były książce i bibliotece. Podczas turnieju „Kocham cię książko“ dzieci uczyły się rozróżniać pozycje naukowe i powieści dla dorosłych od bajek dla najmłodszych, poznawały historię książki, etapy powstawania dzieła drukowanego, tradycyjne i nowoczesne formy książki, rozwiązywały zagadki i rebusy literackie. Największą jednak atrakcją dla uczestników okazało się własnoręczne tworzenie i ilustrowanie „Wierszy dla dzieci“ Juliana Tuwima. W ten sposób powstała kolorowa „feryjna książka“,którą mali autorzy wypożyczają teraz kolejno do domu.

Na drugi tydzień ferii (25-29 stycznia) zaplanowano konkursy, quizy i zagadki multimedialne „Kto to? Co to?“ (26 stycznia), podczas których dzieci mogły wykazać się zarówno wiedzą o świecie, szybkością, jak spostrzegawczością i umiejętnością pracy w grupie.

W piątkowe przedpołudnie (29 stycznia) spotkanie przebiegało pod hasłem „My się zimy nie boimy“ i właśnie zimie poświęcono wszystkie konkurencje tego turnieju. Różnorodne formy wypowiedzi pozwalały dzieciom zaprezentować swe talenty wokalne, plastyczne, zdolność kojarzenia i posługiwania się wyobraźnią. Śpiewały więc kolędy i mroźne piosenki, rozwiązywały rebusy i zagadki, wykonywały zimowe rysunki, a wszystko to, by swej drużynie przysporzyć punków.

W zajęciach wzięło udział 66 osób, które mimo niesprzyjającej, mroźnej pogody przychodziły do biblioteki, by ciekawie spędzić czas. Choć wszystkie konkursy i turnieje prowadzone były na zasadzie rywalizacji, zarówno zwycięscy, jak pokonani zawsze wychodzili ze słodkimi nagrodami Zorganizowanie tak bogatego programu ferii nie mogłoby się udać, gdyby nie przychylność wadowickich firm, na które biblioteka może zawsze liczyć : ZPC „Skawa“ i „Maspex“.

Na następne ferie w bibliotece zapraszamy już za rok.