Spotkanie z Mateuszem Porębskim - 17 grudnia 2009r.

Jednym z zadań Wadowickiej Biblioteki Publicznej jest promocja regionalnych twórców oraz literatury dotyczącej Powiatu Wadowickiego. W ramach tej działalności 17 grudnia 2009 roku odbyło się spotkanie z Mateuszem Porębskim, autorem książki "Budownictwo obronne i rezydencjonalne powiatu wadowickiego. Katalog". W książce zebrano materiały na temat budowli obronnych i rezydencji mieszkalnych z terenu historycznego i obecnego powiatu wadowickiego obejmując 82 miejscowości. Zaprezentowano i opisano obiekty mijane niemal każdego dnia, których historię i znaczenie nie do końca doceniamy i podchodzimy doń z niedostateczną uwagą i troską. Stąd zapewne wypływa fakt, że kilkusetletnie zabudowania popadają w ruinę, bądź zamieniane są na magazyny i zakłady usługowe. Materiał tekstowy wzbogacono historycznymi zdjęciami oraz dla porównania, obecnymi fotografiami opisywanych dworów, zamków i pałaców. Całość uzupełniono o literaturę przedmiotu.

Na spotkaniu autor w plastyczny sposób omówił tematykę swej książki, wykorzystując przy tym audiowizualne formy przekazu. Każda osoba, uczestnicząca w prezentacji otrzymała książkę, która pomoże wzbogacić wiedzę o naszym powiecie i zainspiruje do wędrówek po wadowickiej ziemi.

Publikacja została sfinansowana ze środków Starostwa Powiatowego w Wadowicach, Burmistrza Miasta Kalwaria Zebrzydowska oraz środków własnych Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jest ona jedną z pierwszych publikacji wydawnictwa, które działa przy izbie muzealnej. Celem wydawnictwa będzie prezentowanie historii i zwyczajów naszego regionu. Z niecierpliwością czekamy na kolejne książki.