23 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki - 26 października 2010

Kolejne, jesienne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Wadowickiej Bibliotece Publicznej miało miejsce 26 października 2010 roku i stało się okazją do przybliżenia życia, a nade wszystko twórczości Marii Vargas Llosy - tegorocznego laureata Literackiej Nagrody Nobla. Jak uzasadnia werdykt Szwedzkiej Akademii 74-letni peruwiański pisarz, dziennikarz, myśliciel i polityk został nagrodzony za „kartografię struktur władzy oraz wyraziste obrazy oporu, buntu i porażek jednostki”.

Llosa, jako jeden z przedstawicieli nurtu literatury iberoamerykańskiej, jest w Polsce znany i ceniony od wielu lat. Swą pierwszą powieść „Miasto i psy” napisał jako młodzieniec dobiegający trzydziestki w 1963 roku, by dać literackie ujście demaskacji brutalnej rzeczywistości szkoły wojskowej w Limie. Kryminalne wątki pojawiają się w książce „Kto zabił Palomina Molero?” oraz „Lituma w Andach”. Za każdym razem Llosa znakomicie oddaje kulturowe tło Ameryki Łacińskiej, kulisy systemów politycznych, silne autobiograficzne inspiracje.

Najwięcej emocji wzbudzają rozbuchane powieści obyczajowe nasycone kontrowersyjnym erotyzmem, zakazanymi uczuciami, przełamujące językowe i fabularne tabu. I tak „Pochwała macochy” i jej kontynuacja „Zeszyty don Rigoberta” oparte są na romansie pasierba z zepsutą do szpiku kości, a zarazem intrygującą macochą. Opasły tom „Ciotka Julia i skryba” z kolei oparta jest na wątkach z życia peruwiańskiego pisarza, który niegdyś poślubił swoją, wprawdzie daleką, ciotkę.

Do czytelniczej gorączki doprowadzają odbiorców prozy Llosy opisy miłości wielkiej, niemożliwej i niespełnionej, będącej poniekąd przewrotną przestrogą przed miłosnymi mękami i opisywaną w bodaj najbardziej poczytnej książce autora „Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki” - powieści będącej przedmiotem oceny i tematem październikowej dyskusji Klubowiczek. Charakterystyczna tytułowa bohaterka wykreowana w mistrzowski sposób oraz niezapomniany, rozgorączkowany styl powieści sprawiły, że autor pozyskał sobie wierne grono zafascynowanych czytelniczek, żądnych wielkich emocji w literaturze.

Dla pan, które z popularną w ostatnich miesiącach twórczością Llosy zetknęły się pierwszy raz, „Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki” to wspaniała zachęta do sięgnięcia po inne powieści. Nie każdy musi być stylem pisarza, jego sposobem postrzegania świata i kreowaniem swych bohaterów zachwycony, lecz trudno obok takiego pisarstwa przejść obojętnie.