O Katyniu raz jeszcze...

26 kwietnia 2010 Wadowicka Biblioteka Publiczna zaprosiła swych czytelników i sympatyków na wykład Dariusza Gorajczyka - historyka z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej poświęcony zbrodni katyńskiej. Temat ten, przez długie dziesięciolecia przekłamywany i utajniany, po smoleńskiej tragedii nabrał nowego znaczenia i poruszył lawinę faktów, do tej pory skrywanych w archiwalnych szafach.

Spotkanie rozpoczęto od projekcji rosyjskiego filmu dokumentalnego Pamięć i ból Katynia, którego premiera miała miejsce w 1993 roku w Moskwie. Film wyreżyserowany przez Aleksandra Marinczenko i Władimira Figanowa mówi o trudnym dochodzeniu do prawdy po sowieckim ludobójstwie. Jego szczególnym walorem jest wykorzystanie fragmentów oryginalnych nagrań pochodzących ze śledztwa prowadzonego przez rosyjską prokuraturę w 1990 roku, przed kamerą zeznają m.in. byli wysocy oficerowie NKWD. Świadkowie mordu katyńskiego, którzy opowiadają o tym z ekranu, dzisiaj już nie żyją. Odeszli, na zawsze, ale nadal istnieją liczne dokumenty, które trzeba ujawnić i prawdę o Katyniu wynieść na światło dzienne.
Zebrani w ciszy i skupieniu obejrzeli dokument, a następnie wysłuchali wykładu, z jednej strony będącego komentarzem do filmu, a z drugiej próbą przybliżenia młodym ludziom trudnego tematu.

Prelegent zaapelował do słuchaczy, by nie stali obojętnie z boku, ale angażowali się w obronę prawdy i mieli odwagę manifestować swój patriotyzm, bo jest to przywilejem, a nie obowiązkiem.

W spotkaniu wzięło udział około 100 osób, w większości uczniowie wadowickich szkół średnich.

Galeria zdjęć

powrót