„Nuty Chopina w bibliotece”
Spotkanie z Izabellą Klebańską

Z okazji obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w całym kraju stworzono wiele projektów mających na celu oddanie czci i pamięci jednemu z największych kompozytorów na świecie.

O ile miejsce narodzin Fryderyka, Żelazowa Wola, nie budzi żadnych wątpliwości, to już dokładna data nie jest do końca pewna. Spór między biografami i historykami trwa od dawna. Do wyboru są dwie daty urodzin kompozytora 22 lutego lub 1 marca 1810r. Dziś badacze twórczości Chopina skłaniają się raczej właśnie ku tej późniejszej, uznawanej przez rodzinę i samego Chopina.

W 200 rocznicę urodzin organizowane są uroczyste koncerty, wystawy oraz konkursy poświęcone życiu i twórczości kompozytora.

W naszym mieście rocznica ta również nie przeszła bez echa. 3 marca 2010 roku Wadowicka Biblioteka Publiczna zaprosiła na spotkanie Izabellę Klebańską, autorkę książek dla dzieci popularyzujących muzykę, która na Rok Chopinowski przygotowała specjalną formułę muzyczną zatytułowaną „Nuty Chopina”.

W trakcie niezwykle żywiołowego spotkania dzieci mogły poznać biografię Fryderyka Chopina, a także posłuchać fragmentów jego najsłynniejszych utworów muzycznych, odtwarzanych z płyty jak i wykonywanych na żywo przez autorkę. Pani Izabella zadawała pytania, dotyczące życia i twórczości kompozytora, a dzieci miały okazję wykazać się swoją wiedzą, odpowiadając poprawnie na większość z nich.

Życie Chopina i jego twórczość naznaczone było ogólnonarodowym dramatem utraty niepodległości przez Polskę, upadkiem powstania listopadowego, przymusową emigracją, a wreszcie ciężką chorobą, która zbyt wcześnie zabrała tak wybitnego kompozytora. Wszystkie te emocje, uczucie bólu i tęsknoty zamknął Chopin „poeta fortepianu” w swych dziełach wvsposób doskonały, oddający ogromny talent twórcy.

Czytając fragmenty swych książek, pisarka wprowadziła dzieci w świat muzyki. Wspólnej wędrówce przez polonezy, mazurki, scherza towarzyszyły kompozycje Chopina t.j.:

• dostojny „Poloneza As - dur”,
  • Scherzo h-moll opus 20,
  • Etiuda op. 10 nr 12.

Wszyscy uczestnicy spotkania wspólnie zaśpiewali również popularną pieśń Chopina „Życzenie” (Gdybym ja była słoneczkiem na niebie). Na zakończenie pani Izabella zagrała na skrzypcach „Preludium”.

Kolekcjonerzy podpisów i autografów mogli również liczyć na pamiątkową dedykację i wpis.

W spotkaniu „Nuty Chopina”, będącym połączeniem znakomitej zabawy z potężną dawką rzetelnej wiedzy muzycznej, wzięło udział ponad 100 uczniów klas V i VI z wadowickich szkół. Było ono dla wielu z nich pierwszym zetknięciem z muzyką Fryderyka Chopina.