XXII spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży - 22 czerwca 2012r.

22 czerwca miało miejsce kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży, na którym omawiana była książka „Agrafka” Izabeli Sowy.

Główna bohaterka powieści Izabeli Sowy jest grzeczną i ułożoną dziewczyną. Jest przeźroczystą postacią w swoim świecie, nikt jej nie zauważa, ani nie traktuje poważnie. Dobromiła na różne sposoby stara się wyróżnić, choć w niczym nigdy nie jest pierwszą, ponieważ jej siostra „Pierwsza” wszystko to zrobiła wcześniej. Zmienia styl, subkultury jak rękawiczki, ale i tak tonie w tłumie „odmieńców”. Rodziców także niczym nie może zaskoczyć, nawet decyzja o zostaniu fryzjerką lub przebicie ucha wielką agrafką nie zbija ich z obranego dla Miłki planu. Dobra i mądra dziewczyna ma zdobyć wykształcenie, a następnie prestiżową i dobrze płatną pracę, by mogła później wieść uporządkowane życie i na portalach społecznościowych chwalić się swoim super domem, super rodziną i super wakacjami. Cały świat głównej bohaterki z pozoru idealny jest tylko przykrywką dla mrocznych sekretów, nienawiści, obłudy i kłamstw.

Autorka poprzez swoją młodą bohaterkę porusza tematy znane młodzieży. Mówi o tym, że w wielu sytuacjach należy słuchać głosu serca, nie kierować się tylko rozumem, bo nie zawsze racjonalne rozwiązania są najlepsze. Pragnie także zwrócić uwagę na los porzuconych, niechcianych osób i zwierząt.

Klubowicze w książce Izabeli Sowy odnaleźli elementy z własnego życia. Każdy z nas ma swoje problemy, nawet jeśli żyjemy tak jak Miłka w idealnym świecie. Tak bardzo dziś staramy się pokazać innym jak super nam się żyje, jak dużo mamy, jesteśmy chodzącymi ideałami, aż tak zatracamy się w kłamstwie, że zapominamy kim na prawdę jesteśmy.

Następne spotkanie DKK dla młodzieży odbędzie się we wrześniu, na które wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

powrót