90 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki - 27 czerwca 2017 r.

Dopiero tak niedawno zaczynaliśmy nowy rok, a już jesteśmy na półmetku. Przed nami wakacje, okres urlopowy i przerwa w dyskusjach o przeczytanych książkach. Nie znaczy to jednak, że książki odkładamy na bok - wręcz przeciwnie. Czytamy i gromadzimy ciekawe opinie czy spostrzeżenie, by wymienić się nimi na wrześniowym spotkaniu. Ale nie wybiegajmy tak daleko w przyszłość. Zamknijmy najpierw pierwsze półrocze 2017 roku. Jakie ono było? Bardzo różnorodne - trafiały się książki zapadające w pamięć, ciekawe, czasem śmieszne, warte polecenia. Ale były też takie, że czytanie ich wydaje się zwykłą stratą czasu. Niestety - taka właśnie przypadła nam w udziale na czerwcowe spotkanie.

Pomysł na „Projekt: Prawda” zrodził się u Mariusza Szczygła podczas lektury zapomnianej powieści Stanisława Stanucha - „Portret z pamięci”. Autor „Gottland'u” nie tylko się nią zainspirował, ale postanowił też wydać ją w jednym tomie z własnym tekstem. Efektem końcowym jest ciekawa koncepcja książki, która składa się z wstępu, wprowadzenia w temat, osobnej książki Stanucha oraz serii krótkich felietonów będących zbiorem prawd ważkich, półprawd, oraz zupełnych nieprawd. Niewątpliwą wadą tego projektu jest nierówność. Z uniesienia spadamy czasem na bruk, a czasem nawet w totalną pustkę... I z całą sympatią dla Szczygła, trzeba przyznać, że część napisana przez Stanacha jest tą lepszą w książce. Wywiady z przypadkowymi - i tymi mniej - ludźmi są nieco chaotyczne, ich kolejność zdaje się być przypadkowa, a ciężar, jeśli chodzi o wartość intelektualną - również niezbyt wyważony.

Niestety, tytułowa prawda jest taka, że ostatnia książką Szczygła nas nie urzekła. Może letnie miesiące i kolejne klubowe lektury przyniosą ciekawsze odkrycia czytelnicze. Wrześniowe spotkanie będzie okazją do wymiany doświadczeń i opinii. Zatem do zobaczenia.



powrót