76 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki - 23 lutego 2016 r.

Za oknami zimowa aura, ale nie przeszkadzało to w kolejnemu spotkaniu członków Dyskusyjnego Klubu Książki, gdzie przy filiżance gorącej kawy toczyły się leniwe rozmowy o ludziach bardziej lub mniej znanych. W błędzie jest ten, kto myśli, że były to towarzyskie plotki o celebrytach. Bohaterami naszych dyskusji byli wybitni artyści, władcy, pisarze, którzy zasłużyli na biografie, ukazujące ich dzieła i dokonania. Dziś ukazuje się na wydawniczym rynku całe mnóstwo książek biograficznych. Zaskakuje niezmiennie fakt, że wiele z nich nie powinno wcale powstać. Nie są warte ani papieru na druk, ani też naszego czasu na ich czytanie.

Jak więc wybierać te tytuły, które nas nie rozczarują? Nie ma na to sprawdzonego sposobu, ale wielkie biografie (i nie o mają zwykle ludzie wybitni, dużego formatu. Taką biografią jest napisana przez poetkę Barbarę Gruszkę Zych książka „Takie piękne życie” o życiu polskiego kompozytora Wojciecha Kilara

To dzieło szczere, mądre, przenikliwe, napisane z prawdziwą miłością i zrozumieniem. Książka jest jak muzyczny utwór, płynie, faluje i robi znaczące pauzy, unika typowych mielizn biografii wielkiego artysty. Nie jest nudząco chronologiczna. Autorka z doskonałą rytmiką przenosi nas w najróżniejsze okresy życia zmarłego trzy lata temu wybitnego muzyka, mieszając je z własnymi rozmowami z Kilarem czy opiniami jego przyjaciół i współpracowników.

Piękna opowieść - dokument o niebanalnym żuciu... Warto po nią sięgnąć.

powrót