45 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki - 28 grudnia 2012 r.

Dobiegł końca 2012 rok. Czas na podsumowania, próby oceny minionych miesięcy oraz nieśmiałe plany na przyszłość. Tak też przebiegało ostatnie w mijającym roku spotkanie DKK, którego przewodnim tematem była książka „Jak wychować dziecko, psa, kota i...faceta”.

Trzy ekspertki, troszczące się zawodowo o dusze ludzi i zwierząt, spotkały się, by porozmawiać o tym, jak żyć, przetrwać i być szczęśliwym w rodzinie.

Ich rozmowa, zapisana w książce dotyczy wartości częstokroć zapomnianych, relacji międzyludzkich, narastającego zniecierpliwienia, zbyt szybkiego tempa życia i tego, co dzieje się z ludzkimi uczuciami i osobowościami współcześnie.

Człowiek, który tonie w rzece, powinien modlić się, by brzegiem szedł ktoś impulsywny (bo modlitw o przypadkiem przechodzącego ratownika WOPR nawet nie warto wznosić), ponieważ tylko tez rzuci się na ratunek, nie rozważając, czy zniszczy sobie nowe buty i drogi zegarek, czy woda jest bardzo zimna i czy ma szansę, czy nie ma. [s. 45]

W rozmowie poruszona jest tematyka troski o ciała przy jednoczesnym braku zatroszczenia się o stan ducha i umysłu zwierząt, którym - biorąc je do domu - zaburzamy funkcjonowanie natury, przywoływana jest opozycja kota wciąż mogącego żyć dziko, jak jego przodkowie, i psa, który bardzo różni się do dzikich przodków.

Dyskutując o książce Klubowiczki zastanawiały się, czy warto było sięgnąć po spisaną rozmowę psychologa, lekarza weterynarii i dziennikarki i czy ich opinie, podane w bardzo lekkiej i ciekawej formie są „koniecznie do życia potrzebne”? Nie ulega wątpliwości, że książka zachęca do przemyśleń, wywołuje uśmiech i łzy, ale świetnym sposobem czytania jest otwierać ją w różnych miejscach i podczytywać po kawałku. Ostatecznie to nie powieść, by porwał się wątek.

Wszystkim miłośnikom książek, dla których słowo drukowane nadal odgrywa w życiu ważna rolę, życzymy w Nowym 2013 Roku wielu ciekawych i fascynujących lektur. Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy w ostatni wtorek stycznia. Wymienimy wówczas opinie o najlepszych piszących współcześnie reportażystach i podróżnikach, dzięki którym poznajemy te kraje, do których sami nie możemy pojechać. Zapraszamy!

powrót