32 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki - 27 września 2011

Pierwsze powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przebiegało pod pod znakiem wędrówek i podróży odbytych podczas letniego urlopu, a wspominanych przez Klubowiczów. W takiej też konwencji utrzymana było nasza klubowa lektura: książka Andrzeja Stasiuka „Jadąc do Babadag”. Jest to zbiór reportaży publikowanych wcześniej w różnych czasopismach, dotyczących socjografii państw Europy środkowo - wschodniej. Opisuje ona podróże autora samochodem, autostopem, pociągiem przez zapomnianą Europę: Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Słowenię, Albanię, Mołdawię. Ale jednocześnie jest to podróż w głąb świadomości mieszkańca tej części Europy, która zawsze była uważana za gorszą, zapóźnioną, prymitywną i zacofaną W książce dominują wyłącznie ciemne strony życia społeczno - gospodarczego państw uznawanych powszechnie za najsłabiej rozwinięte w Europie. Odnosi się wrażenie, że autor wyłącznie chciał nam pokazać marazm, beznadzieję, zatrzymanie w czasie oraz inne negatywy składające się na całokształt życia społeczno - ekonomicznego tych państw. Jeżeli Stasiuk pisze o mieście Esztergom, pięknie położonym w zakolu Dunaju, to dostrzega jedynie zaułek z podrzędną knajpą, nie widząc wspaniałej archikatedry położonej pięknie na wzgórzu. Pisząc o Medzilaborcach w północnej Słowacji, widzi chłopów pijących palinkę, wcale nie wspominając, że tu mieszkali i pracowali rodzice Andy'ego Warhola, i tu mieści się muzeum jego imienia.

Nie dziwi więc, że książka „Jadąc do Babadag” Stasiuka w opinii wielu rozmówców oceniona została jako dosyć przygnębiająca, trudna i skomplikowana ze względu na dużą ilość nazw topograficznych. Jednocześnie nie sposób odmówić jej walorów poznawczych i artystycznych. Lektura ta rodzi pytanie, czy jest to powieść drogi, czy też literacki przewodnik po Bałkanach?

Kolejne spotkanie DKK, poświęcone książce „Długa droga w dół” Nicka Hornby'ego, zaplanowano 25 października 2011r. Chętnych do dyskusji i miłego spędzenia czasu przy ciekawej książce serdecznie zapraszamy!!!