22 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki - 28 września 2010

Wakacyjne miesiące minęły szybko i jesień spaceruje już po lasach i parkach, ciągnąc za sobą tren ze złoto - czerwonych liści. Coraz dłuższe wieczory sprzyjają czytaniu książek i refleksjom na ich temat. Osoby, które chętnie dzielą się swymi spostrzeżeniami i opiniami, zaproszono na pierwsze powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się mimo deszczowej pogody w Wadowickiej Bibliotece Publicznej 28 września 2010 roku.

W jesiennej scenerii i miłej atmosferze zebrane panie „pochyliły się” nad twórczością Toni Morrison, najwybitniejszej murzyńskiej powieściopisarki amerykańskiej, laureatki Literackiej Nagrody Nobla, która w swoich powieściach opowiada o doświadczeniach czarnoskórych kobiet wobec dyskryminacji rasowej. Tematem szczególnego zainteresowanie i dyskusji była najnowsza powieść „Odruch serca”, której akcja rozgrywa się w Ameryce Północnej we wczesnym XVII wieku. Jacob i Rebeca Vaark to dość ubodzy osadnicy, z trudem wiążący koniec z końcem na swojej małej farmie. Do pomocy mają Indiankę Linę, której cała wioska zginęła w epidemii ospy, ciężarną niewydarzoną kobietę imieniem Żałość oraz małą Afrykankę Florens. Nie jest im łatwo: ich dzieci umierają w maleńkości, trzymają się z dala od sąsiadów - fanatyków religijnych i na dodatek nie mogą się wzbogacić, bo z przyczyn moralnych nie chcą trzymać niewolników.

Powieść Toni Morrison brutalnie odsłania realia życia XVII-wiecznych kobiet, jak również prawdę o brytyjskim kolonialiźmie, w którym władzę ma ten, kto wie jak handlować tytoniem, rumem, cukrem, a także - co przykre - ludźmi o innym niż biały kolorze skóry.

Książka nieco oszczędna w fabule, zyskuje na wartości dzięki pięknemu językowi i stylowi pisarskiemu autorki, która po mistrzowski bawi się słowem pozornie prostym, w istocie zaś pełnym treści i głębokiej myśli. Powieść, zdaniem Klubowiczek, należy czytać powoli, najlepiej głośno i delektować się jej pięknem.

Kolejne spotkanie DKK już za miesiąc 26 października (godz.17.00), poświęcone książce „Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki” Marii Vargas Llosy. Zapraszamy chętnych do dyskusji.