20 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki - 27 maja 2010r.

Majowe spotkanie było okazją do pochylenia się nad twórczością literacką Zbigniewa Herberta, ale nie tyle nad jego wspaniałą poezją, ile nad malarstwem i sztuka w ogóle.

Punktem wyjścia do dyskusji był wydany w 1993 roku zbiór esejów, Martwa natura z wędzidłem poświęcony jest siedemnastowiecznemu malarstwu holenderskiemu ukazujący osobiste preferencje autora niezależne od ogólnie przyjętych ocen. Tytuł książki pochodzi od obrazu Johannesa Torrentiusa z 1614 roku. Eseje dotyczą przede wszystkim sztuk plastycznych. Autor nie skupia się jednak na wielkich dziełach malarstwa holenderskiego. Zachwyca się mniej znanymi malarzami, o których w historii sztuki mało napisano. Poznajemy sylwetki Gerarda ter Borach (Terborcha) i Johannesa Torrentiusa. Herbertowskie opisy dzieł z zakresu malarstwa są bogate, zmysłowe i działające na wyobraźnię. Wśród malarzy holenderskich najbardziej fascynuje Herberta prawie zupełnie nieznany Torrentius, którego jedynym zachowanym dziełem jest właśnie tytułowa Martwa natura z wędzidłem. W przeciwieństwie do poprzedniego tomu esejów zatytułowanego Barbarzyńca w ogrodzie, mniej widoczna jest postać samego podróżnika. Nadal jednak interesują go ludzie - nie tylko malarze, także ci, którzy kupowali, a często zamawiali ich obrazy -jest bowiem malarstwo holenderskie wykwitem pewnej cywilizacji i niemożliwe byłoby w innym miejscu i czasie.

Spojrzenie pisarza na sztukę zachwyca, opisuje on bowiem to, co czuje, co go poruszyło podczas wnikliwego podziwiania dzieła i potrafi zachwycić się szczegółami, na które większość ludzi nie zwraca uwagi. Zbiór esejów to naprawdę wysmakowane dzieło literackie, tak w warstwie językowej, jak i ze względu na ciekawy temat oraz jego ujęcie.

Kolejne, ostatnie już przed wakacjami spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki (24 czerwca 2010r.) poświęcone będzie książkom o charakterze biograficznym. wybranym i polecanym przez klubowiczów. Zapraszamy!

powrót