19 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki - 29 kwietnia 2010r.

Kwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki było okazją do wymiany opinii i uwag na temat przeczytanych przez Klubowiczki książek, które uznały za godne polecenia. Tematyka proponowanych tytułów była szeroka i pozwalała poznać preferencje czytelnicze zgromadzonych. Każda z pań w sposób ciekawy i zachęcający opowiadała o ostatniej lekturze.
Wśród wymienianych tytułów pojawiły się następujące propozycje:

  • „Władca Ocean Park” - książka Stephena L. Cartera to obszerna, pasjonująca powieść sensacyjna, będąca jednocześnie doskonałym, przenikliwym studium obserwacji społecznej. Akcja toczy się w dwóch uprzywilejowanych światach: w "śmietance" towarzyskiej Afro-Amerykanów, zamieszkałych na wschodnim wybrzeżu, a wypoczywających latem na ekskluzywnej wyspie Martha's Vineyard, oraz w kręgu wykładowców prawa na uczelni Ivy League. To opowieść o skomplikowanych relacjach w rodzinie, na którą padł przerażający cień zbrodni.
  • „Głód i jedwab” laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Herty Müller to zbiór esejów poświęconych totalitaryzmowi, przede wszystkim jego mechanizmom politycznym. Ale myliłby się ten, kto „Głód i jedwab” kojarzyłby wyłącznie z polityką. Z książki tej wyłania się bowiem prawda o zwykłym człowieku, który nie z własnej woli został skazany na życie w określonej przestrzeni i czasie. Jest przecież zależny od tych, którzy niczym bogowie przywłaszczają sobie prawo do decydowania o życiu. A wszystko to odbywa się pod przykrywką normalności. Autorka pisze głównie o wschodnich Niemczech, lecz nawiązuje również do swojego dzieciństwa i miejsca, w którym się urodziła - Rumunii. „Głód i jedwab” to również opowieść o ludziach zza żelaznej kurtyny, którzy przybywając na Zachód czują się wyobcowani, napiętnowani, jakby z innego świata. Może właśnie dlatego eseje Müller chętnie przeczytają ci, którzy interesują się prywatną historią człowieka, często tak różną od tej, którą znamy z podręczników.
  • „Zdrada Kopernika” Artura Górskiego to kryminał pokazujący walkę o spuściznę Kopernika we współczesnej Polsce. Nawiązuje do historii tajemniczej kochanki astronoma, Anny Schilling, i dzieła Joachima Retyka „Narratio prima”, w którym ujawniono teorie heliocentryczne Kopernika, w którym astronom własnoręcznie wyrzeka się swoich teorii. Do akcji wkracza mafia, która chce zdobyć tę bezcenną księgę. Ma jej w tym pomóc warszawski wydawca Łukasz Dybowski i jego przyjaciel historyk.
  • „Dziewiętnaście minut” Jodi Picoult, mistrzyni w pisaniu książek na kontrowersyjne tematy. W kolejnej powieści kreśli niepokojący portret rodziny, społeczności i szkoły, gdzie przemoc wciąż stanowi poważny problem... Twórczość amerykańskiej pisarki Jodi Picoult śmiało można nazwać prozą zaangażowaną społecznie. Trudno oprzeć się wrażeniu, że jest to pisarstwo naprawdę potrzebne. Jej pióro nie ucieka od tematów kontrowersyjnych i trudnych, zagadnień tak współczesnych, że czytanie aż boli. Nie inaczej jest z książką "Dziewiętnaście minut". Ten tytułowy czas można poświęcić na przeczytanie gazety od deski do deski, na przygotowanie kanapek dla dzieci, na ploteczki telefoniczne z przyjaciółką czy sprawdzanie poczty. Tyle też wystarczy, aby siedemnastoletni Peter Houghton dokonał mini- apokalipsy na swoich szkolnych kolegach... Dlaczego dochodzi do tej tragedii? Siedemnastoletni Peter chodzi do szkoły, gdzie przemoc to codzienność. Jest w niej poniżany przez kolegów tak fizycznie jak i psychicznie. W końcu przychodzi moment kiedy "przebiera się miarka". Doprowadzony do ostateczności chłopak pewnego dnia pakuje do swojego plecaka broń i wyrusza do szkoły gdzie w ciągu dziewiętnastu minut dopełnia zemsty.....

Każda z tych książek warta jest poznania, a czas poświęcony na przeczytanie nie będzie z pewnością czasem straconym.

Kolejne spotkanie DKK zaplanowane 27 maja 2010 roku poświęcone będzie zbiorowi esejów Zbigniewa Herberta „Martwa natura z wędzidłem”, który ukazał się w 1993 roku i poświęcony został siedemnastowiecznemu malarstwu holenderskiemu. Chętnych do dyskusji na temat tej książki i twórczości Herberta w ogóle serdecznie zapraszamy.

powrót