17 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki - 25 lutego 2010r.

Na kolejnym spotkaniu wadowickiego DKK 25 lutego 2010 roku (czwartek), o godzinie 17.00 uczestnicy mieli okazję zaprezentować książkę, której lektura dostarczyła podczas czytanie największych emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Czasami czytanie wywołuje w odbiorcy refleksje, podziw dla ciekawej fabuły, pięknego stylu literackiego, refleksje i potrzebę zgłębienia tematu podjętego przez pisarza. Do tego typu książek wracamy jeszcze wielokrotnie, za każdym razem odkrywając nowe pokłady wzruszeń. Panie wymieniały tytuły książek, które szczególnie zapadły Im w pamięć i serce.
Oto kilka z nich:

  • „Rozdarty czarczaf. Moje życie w Arabii Saudyjskiej” Carmen Bin Laden Wspomnienia szwagierki Osamy Bin Ladina, napisane po zamachu na Word Trade Center. Była żona jednego z braci najbardziej poszukiwanego człowieka na świecie opowiada o swoim życiu w Arabii Saudyjskiej, o zwyczajach panujących w ogromnej rodzinie Bin Ladinów, o kuriozalnych regułach obyczajowych, obowiązujących w tym bogatym państwie.
  • „Wspomnienia wojenne” Karoliny Lanckorońskiej, która swoje dramatyczne i heroiczne losy z okresu II wojny światowej utrwaliła w napisanej już po wojnie książce. Zaczyna się ona z chwilą zajęcia Lwowa przez wojska radzieckie w 1939 roku, a kończy na zwolnieniu z obozu koncentracyjnego w Ravensbrück w kwietniu 1945. To doskonały portret kobiety silnej i imponującej swą bezkompromisową postawą wobec zła.
  • „Kwiaty na poddaszu” Virginii Andrews, książka - legenda i jednocześnie prawdziwy literacki rarytas opisuje dramatyczne dzieje Dollangangerów, którzy na pozór sprawiają wrażenie idealnej rodziny. Kochający się małżonkowie, radosne pociechy. Wszystko jednak zmienia się z dnia na dzień, gdy umiera głowa rodziny, a matka wraz z czwórką dzieci zmuszona jest przeprowadzić się do domu swych rodziców. Na miejscu babcia nie jest w stanie zaakceptować swych wnuków jako owocu „grzesznego związku”. Odtąd dzieci zostają zamknięte pod kluczem, a ich życie zmienia się w prawdziwy koszmar, który zostawi na ich psychice jątrzące się rany.
  • „Sekret Kopernika” Jack Repcheck prezentuje zaskakującą i słabo znaną historię życia geniusza, który rozpoczął rewolucję naukową i przewrócił do góry nogami dotychczasowy porządek świata.
  • „Podaj dalej” Catherine Ryan Hyde Pewnego dnia, Eugene - nauczyciel jednej ze szkół, zadaje dzieciom zadanie: Rozejrzyj się wokół siebie i spróbuj naprawić to, co ci się nie podoba. Czy można naprawić ludzi? Tylko Trevor, jeden z uczniów, poważnie podchodzi do zagadnienia, wymyśla system, który ma za zadanie niesienie pomocy innym ludziom. Czy to się może udać?

Rozbieżność tematyczna książek polecanych do czytania przez Klubowiczki była spora, ale wzajemne zainteresowanie proponowanymi tytułami dowodzi, że taka dyskusja była potrzebne i dla wszystkich owocna.

Na wspominanie o  książkach niewartych czytanie zabrakło już czasu. Może to i dobrze, bo podobno w każdej można odnaleźć przynajmniej jedno ciekawe, warte refleksji zdanie.

powrót