Bo w bibliotece fajnie jest,
czyli ferie z biblioteką!

Ferie - błogi czas zabawy, odpoczynku i regeneracji sił niestety dobiegł końca. Młodzi czytelnicy, w odróżnieniu od „niezimowej” pogody, nie zawiedli i jak co roku, przybyli do Wadowickiej Biblioteki Publicznej na wspólną zabawę.

W pierwszy tydzień ferii dzieci miały okazję poznać najbardziej mroźne i niebezpieczne zakątki świata. Swoją przygodę rozpoczęliśmy od najwyższych górskich szczytów, które dzieci z wielką ciekawością zaznaczały na własnoręcznie wykonanej mapie świata. Następnie przystąpiliśmy do pracy twórczej, w efekcie której powstały trójwymiarowe makiety górskich szczytów.

Po „zdobyciu” Korony Ziemi wyruszyliśmy na podbój Antarktydy, a w tej fascynującej literackiej podróży towarzyszyła nam książka małej reporterki „Nela i kierunek Antarktyda”. Poznając ten kontynent od razu ulegliśmy czarowi słodkich pingwinów, które młodzi czytelnicy wykonywali przez resztę zajęć z różnego rodzaju materiałów.

Po krótkich lekcjach geografii przyszedł czas na historię. Tym razem cofnęliśmy się o kilkaset lat wstecz, by poznać fascynujący świat Wikingów. Poznaliśmy ich wierzenia, zwyczaje, życie codzienne, zaglądnęliśmy do skandynawskich chat, a nawet do... szafy Wikinga. Na krótki czas sami zamieniliśmy się w groźnych ludzi północy, przyodziewając wykonane podczas zajęć hełmy i ozdoby.

Ostatnie zajęcia spędziliśmy w towarzystwie bohaterów bajek i baśni, zwłaszcza autorstwa Hansa Christiana Andersena. Szczególną uwagę poświęciliśmy postaci Królowej Śniegu, która na koniec zajęć doczekała się aż czterech, wielkich portretów. Nie zabrakło również składania zaczarowanego zwierciadła oraz krzyżówek i zagadek, sprawdzających znajomość baśni.

Warto podkreślić, że wszystkie spotkania, poprzez zabawę, a także szczyptę zdrowej rywalizacji umożliwiły spędzenie wolnego czasu w ciekawy i twórczy sposób. Powstałe w trakcie zajęć prace plastyczne są tego najlepszym dowodem! Zimowe warsztaty stały się też okazją do zawarcia nowych znajomości.

We wszystkich zajęciach wzięło udział prawie 80 dzieci. Na kolejne, tym razem wakacyjne spotkania w bibliotece, zaprosimy za kilka miesięcy.