Literacki początek września

W pierwszą sobotą września Wadowicka Biblioteka Publiczna jako instytucja aktywnie popularyzująca literaturę po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Podczas tegorocznej, ósmej już edycji zaprezentowano osiem nowel.

- Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia - argumentował wybór lektury Prezydent RP.

Jak w latach poprzednich w projekt Narodowego Czytania zaangażowała się grupa sympatyków i przyjaciół biblioteki. Mimo tego, że wachlarz prezentowanej literatury był szeroki i różnorodny zarówno tematycznie jak też chronologicznie, odpowiednie słowo wiążące przygotowane przez panią Joannę Haber połączyło fragmenty lektur w piękną i przyjemną dla ucha inscenizację. Dodatkowy klimat podczas głośnego czytania stworzyła odpowiednio dobrana oprawa muzyczna.

Na zakończenie, każdy z uczestników imprezy otrzymał folder okolicznościowy potwierdzający udział w „Narodowym Czytaniu” z pamiątkową pieczęcią wydaną przez Kancelarię Prezydenta RP.

Na szczególne podziękowania zarówno organizatorów i słuchaczy zasłużyli czytający, aktywnie biorący udział w akcji przybliżającej piękno polskiej literatury.

Uczestnicy Narodowego Czytania
Słowo wiążące - Jan Popowicz
„Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej - Henryka Swornóg, Milena Perlińska
„Katarynka” Bolesława Prusa - Bolesław Wegenke, Anna Konieczny
„Dym” Marii Konopnickiej - Maria Krystyna Talaga, Janina Turek
„Sachem” Henryka Sienkiewicza - Grzegorz Radwan
„Rozdziobią nas kruki, wrony...” Stefana Żeromskiego - Krzysztof Pływacz
„Orka” - Władysława Stanisława Reymonta - Jolanta Godzik, Katarzyna Gołąb
„Mój ojciec wstępuje do strażaków” - Bruno Schulza - Anna Ochocka.