Wadowice nie mają przed nimi tajemnic!

Dobiegła końca VIII już edycja Akademii Małego Wadowiczanina, której głównym celem jest przekazanie dzieciom podstawowej wiedzy o Wadowicach, historii, zabytkach oraz wybitnych ludziach zasłużonych dla naszego miasta. Projekt przeznaczony jest dla uczniów klas trzecich szkół podstawowych.

Zajęcia w ramach Akademii prowadzone były raz w miesiącu przez osoby znane i związane z naszym miastem. Tegoroczne wykłady zainaugurowało spotkanie z Panią Marią Zadorą, poświęcone historii Wadowic i okolic. W następnych miesiącach dzieci poznawały źródła wiedzy o naszym mieście, zbiory regionalne biblioteki, a także zdobywały informacje dotyczące najważniejszych punktów na mapie Wadowic. O lokalnej prasie i mediach opowiadał dziennikarz Bogdan Szpila. Do biblioteki zaproszono również leśnika z Nadleśnictwa Andrychów, który przybliżył dzieciom temat fauny i flory naszych okolic. Dzieci zwiedzały również miasto, gdzie poznały zabytki i atrakcje turystyczne. Zakończenie Akademii Małego Wadowiczanina miało miejsce w Urzędzie Miejskim. Trzecioklasiści spotkali się z Dyrektorem Gabinetu Burmistrza - Panem Bartłomiejem Tkaczem, przewodniczącym Rady Miejskiej - Panem Piotrem Hajnoszem, oraz wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej - Panią Marią Zadorą. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodycze. Każde dziecko mogło zadać pytanie dotyczące pracy urzędu. Kolejnym punktem wizyty było spotkanie ze strażnikami miejskimi, którzy opowiedzieli o swojej pracy oraz zaprezentowali służbowy samochód. Dodatkową atrakcją w takcie zakończenia Akademii był udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Dzieci czytając przyniesione przez siebie książki, włączyły się w bicie rekordu czytelniczego.

W tegorocznej edycji Akademii Małego Wadowiczanina 88 uczestniczyło trzecioklasistów z czterech wadowickich szkół podstawowych .