Biblioteka stawia na młodych,
czyli „Poznaj pisarza - zostań pisarzem!”.

Znani pisarze, ciekawe warsztaty, ponad pół tysiąca dzieci, wielkie emocje i wiele fantastycznych wspomnień - tak w skrócie można podsumować biblioteczny projekt „Poznaj pisarza - zostań pisarzem!”.

Wraz z końcem roku Wadowicka Biblioteka Publiczna zakończyła autorski projekt „Poznaj pisarza - zostań pisarzem!”. Był to cykl warsztatów i spotkań autorskich przeznaczony dla dzieci i młodzieży, który miał na celu rozbudzenie w młodych ludziach czytelniczej pasji oraz umożliwienie im poznania tajników sztuki pisarskiej.

Przez blisko pół roku młodzi ludzie uczestniczyli w spotkaniach ze znanymi pisarzami, z którymi chętnie wchodzili w interakcję, zadając różne pytania i podejmując dyskusje. W ramach projektu dzieci miały okazję poznać: Zofię Stanecką, Barbarę Gawryluk, Kazimierza Szymeczko, Ewę Nowak oraz Anielę Cholewińską - Szkolik. Podczas spotkań pisarze bardzo chętnie wspominali o początkach swojej literackiej drogi, opowiadali o współpracy z wydawnictwem oraz procesie tworzenia książki, począwszy od pomysłu, poprzez zebranie materiałów, aż po przelanie myśli na papier. Autorzy chętnie dzielili się też zabawnymi anegdotami ze swojego prywatnego życia oraz zachęcali młodych ludzi do realizacji marzeń, zwłaszcza tych związanych z pisarstwem. Nic więc dziwnego, że praktycznie każdy z zaproszonych gości już na wstępie nawiązywał świetny kontakt z młodymi słuchaczami, a konferencyjna sala Wadowickiej Biblioteki niejednokrotnie „pękała w szwach”. Na zakończenie każdego spotkania dzieci mogły liczyć na autograf oraz pamiątkowe zdjęcie z ulubionym pisarzem. Nie zabrakło również słodkości - słynnych bibliotecznych krówek.

Oprócz spotkań autorskich, młodzi ludzie uczestniczyli także w różnych praktycznych zajęciach, w ramach których doskonalili swój literacki warsztat, ćwiczyli redagowanie tekstów prasowych oraz tworzyli własne scenariusze. Niektórzy z nich, zadebiutowali nawet w roli aktorów, podczas wakacyjnych warsztatów teatralnych. Przeprowadzone przez profesjonalistów zajęcia nie tylko umożliwiły młodym ludziom rozwój pasji i zainteresowań, ale także pokazały kierunek, w jakim mogą podążać w przyszłości. Liczymy, że interesujące spotkania z pisarzami oraz ciekawe warsztaty zaowocowały również odkryciem nowych talentów literackich!

Warto podkreślić, że wszystkie wydarzenia w ramach projektu były bezpłatne i cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. W sumie wzięło w nich udział około 700 dzieci z Wadowic i okolicznych miejscowości.

Projekt „Poznaj pisarza - zostań pisarzem!” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.