Popularna pisarka literatury dziecięcej
gościem Wadowickiej Biblioteki Publicznej

W piątek 14 września do Wadowickiej Biblioteki Publicznej zawitała jedna z najbardziej popularnych polskich autorek literatury dziecięcej - Zofia Stanecka.

Jej książki stanowią doskonałe połączenie humoru i nżyciowych mądrości, dzięki czemu jednocześnie bawią i skłaniają do refleksji. Najbardziej znaną pozycją w dorobku autorki jest seria o przygodach małej Basi, na którą składają się np. „Basia i przyjaciele. Anielka”, „Basia i wolność”, „Basia i nowy braciszek” lub „Basia, Franek i zasypianie”. Historie opowiadają o różnych sytuacjach, w jakich znalazła się mała bohaterka i jej rodzina. Niekiedy są to sytuacje śmieszne, niekiedy poważne (pojawienie się opiekunki, narodziny braciszka czy też wyprawa na plac zabaw), ale Basia zawsze potrafi wyjść z nich „obronną ręką”. Co ciekawe, książki podbiły serca nie tylko dzieci, ale również dorosłych zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.

Nie dziwi więc fakt, że podczas dwóch piątkowych spotkań sala Wadowickiej Biblioteki Publicznej pękała w szwach. Najmłodsi czytelnicy wysłuchali fragmentów swoich ulubionych książek w interpretacji autorki i towarzyszących jej pacynek. Poznali także proces powstawania książki i zadania wszystkich podmiotów w nim uczestniczących tj.: pisarza, wydawcy, redaktora, grafika, ilustratora, drukarni czy introligatorni. Na zakończenie, nie zabrakło również autografów i pamiątkowych zdjęć.

Spotkanie zrealizowano w ramach projektu „Poznaj pisarza - zostań pisarzem!”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.