Wesele z przytupem!

„Miałeś, chamie, złoty róg,
miałeś, chamie, czapkę z piór:
(...)ostał ci sie ino sznur.”
        Stanisław Wyspiański „Wesele”

Każde wesele to impreza radosna, pełna muzyki, tańca i zabawy. Takie też „Wesele” przygotowała Wadowicka Biblioteka Publiczna włączając się w ogólnopolską akcję „Narodowego Czytania”.

Dramat Stanisława Wyspiańskiego nie jest łatwy w odbiorze, pełno w nim ukrytych podtekstów, symboli, niedopowiedzeń. Dzięki przemyślanemu doborowi tekstu odpowiednich scen i powiązanych wątków, udało się z długiego i rozbudowanego utworu stworzyć piękną, przemawiającą do słuchaczy i przyjemną dla ucha inscenizację. Tego niełatwego zadania dokonała miłośniczka literatury, emerytowana polonistka Pani Joanna Haber. Przy weselnym, suto zastawionym stole zasiadło prawie 20 - osobowe grono odtwórców najbardziej znaczących postaci dramatu. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem i niespotykanym zwykle u amatorów wyczuciem tekstu odczytali swoje role. I jak to w Bronowicach było - u nas również zaczęło się od wesołej zabawy, tańców i dialogów. Wraz z pojawieniem się Wernyhory weselnikom udzielił się jego patriotyczny i wzniosły nastrój. Zanosiło się na wielki narodowy zryw, ale z winy roztargnionego Jaśka, który zgubił złoty róg, wszystko skończyło się sennym, chocholim tańcem. Doznania artystyczne wzbogacono ucztą kulinarną, którą przygotowały zaprzyjaźnione z Biblioteką Panie ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich z Wysokiej. Dzięki nim można było spróbować staropolskich weselnych potraw, tradycyjnych drożdżowych kołaczy, swojskiego chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Muzycznym weselnym akcentem był taniec zaprezentowany przez Panie w tradycyjnych strojach regionalnych.

Choć nasze wesele nie trwało trzy dni jak u Wyspiańskiego, to i tak na długo zostanie w pamięci wszystkich „weselników”.

Obsada wadowickiego Wesela:

• Panna Młoda - Magdalena Dubel
  • Pan Młody - Andrzej Klimeczko
  • Gospodarz - Jan Popowicz
  • Gospodyni - Jolanta Godzik
  • Poeta - Bolesław Wegenke
  • Czepiec - Tadeusz Maj
  • Klimina - Maria Madoń
  • Dziennikarz - Marta Mądry
  • Wernyhora - Krzysztof Pływacz
  • Jasiek - Łukasz Brańka
  • Rachel - Natalia Ziobrowska