Wadowicka Biblioteka Publiczna też...

Już od kilku lat Wadowicka Biblioteka Publiczna uczestniczy w kampanii Fundacji ABCXXI - CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom na stałe wpisał się w kalendarium imprez WBP. Jak co roku zaprosiliśmy uczniów wadowickich szkół na spotkania z ciekawymi ludźmi, którzy zachęcali do częstych kontaktów z książką, szczególnie drukowaną, zaś dorosłym przypominali o roli systematycznego głośnego czytania w wychowaniu zdrowego emocjonalnie, mądrego człowieka.

Pierwszym zaproszonym gościem był cyklotrialista Tomasz Kramarczyk, zawodnik Klubu Aquila Brackie Wadowice, wielokrotny Mistrz Polski, który w poniedziałek 31 maja 2010 roku oprócz czytania, opowiedział o swojej pasji, trudnej drodze do sukcesów na szlakach rowerowych kraju i całego świata, a także zaprezentował kilka sztuczek na swym rowerze. Liczne pytania, na które z ochotą odpowiadał pan Tomasz w znacznym stopniu poszerzyły wiedzę słuchaczy na temat trialu rowerowego.

Trial jest elitarną konkurencją sportową, uchodzącą za najbardziej widowiskową ze wszystkich konkurencji kolarskich. Zawody w trialu rowerowym rozgrywane są w terenie - na przeszkodach naturalnych, lub w halach, na placach miast, stadionach itp. na przeszkodach sztucznych. Niezależnie od miejsca rozgrywania zawodów zawodnicy mają do pokonania wyznaczoną trasę na której ustawione są „odcinki”. Odcinki są 30-60 metrowymi torami przeszkód, które zawodnicy w wyznaczonym czasie mają przejechać bez podpórek. Odcinki w terenie układa się z wykorzystaniem progów skalnych, kamieni, pni drzew, stromych zboczy czy koryt rzek. W zawodach halowych odcinki buduje się z pni drzew, szpul, palet, beczek, opon, samochodów i innych wytworów cywilizacji zależnie od fantazji organizatorów. Trasa i odcinki muszą być dostosowane do wieku uczestników oraz rangi zawodów. UCI dopuszcza do startu dzieci w wieku od 8 lat. Zawody rozgrywa się na dwóch typach rowerów: rowery o kołach 20 calowych i rowery MTB - koła 26 calowe.
(więcej informacji na stronie Klubu www.aquila.org.pl)

Kolejne czytanie w Dzień Dziecka 1 czerwca 2010 roku uatrakcyjniło przybycie karateków i instruktorów Wadowickiego Klubu Sportowego Seido Karate senpai Roberta Lacha (3 dan) i senpai Jacka Spisaka (3 dan). Po lekturze japońskiej baśni, odczytanej przez sanpai Roberta, karatecy przybliżyli tajniki wschodniej sztuki walki, zaprezentowali broń, jaką się posługują, a przede wszystkim pokazali kilka figur i form walki i obrony, typowych dla Seido. Obaj panowie mają na swych kontach liczne sukcesy i osiągnięcia o randze krajowej, europejskiej i światowej.

Historia Seido nie jest zbyt długa. W roku 1976 w Stanach Zjednoczonych w Nowym Yorku na Manhattanie powstaje pierwsze SEIDO Dojo i zalążek nowej Organizacji Karate pod przewodnictwem człowieka o wielkim sercu i wspaniałej wizji karate, które łączy w sobie przeszłość z teraźniejszością i przyszłością. Człowiek ten Kaicho Tadashi Nakamura, nazwał swoje nowe dojo „Seido Juku” czyli droga szczerości, mając nadzieję, że karate pozwoli ćwiczącym je ludziom odnaleźć znaczenie szczerości i prawdomówności w ich życiu, poznać ludzi podobnie myślących, wzajemnie sobie pomagających, uczących się i trenujących razem.
(więcej informacji na stronie Klubu http://www.seidopoland.com/osrodki.htm)

W trzecim dniu 2 czerwca 2010 roku bibliotekę odwiedziła i do lektury zachęciła fuguetinho Agnieszka Luber instruktorka Capoeiry Unicar Wadowice, czytając fragmenty „Pielgrzyma” Paulo Coelho. Wiele osób z terminem capoeira i samą sztuką zetknęło się po raz pierwszy, nie dziwi więc wielkie zainteresowanie tematem i czynny udział w . Młodzież chętnie ćwiczyła podstawowe ruchy, uniki i kopnięcia, a nawet skorzystała z okazji zagrania na berimbau, instrumencie charakterystycznym dla Capoeiry. W pokazie i zajęciach Agnieszce Luber towarzyszył jej uczeń, Aleksander Marcinkiewicz.

Capoeira wywodzi się ze środowiska afrykańskich niewolników, to zabójcza sztuka walki ukryta pod cienką i złudna warstwa tanecznych ruchów i muzycznego akompaniamentu. Kreuje ona zupełnie inną jakość niż sztuki walki wywodzące się z dalekiego wschodu, bazuje na filozofii malandragem, która nadaje jej specyficzny i niepowtarzalny charakter. Istotą capoeiry są elementy tańca wpływające na płynność i nieprzewidywalność ataków. Podstawowym instrumentem używanym w rodzie jest berimbau, którego rytm nadaje zarazem tempo grze prowadzonej przez graczy (gra może być spokojna, płynna i opierająca się na zaskoczeniu przeciwnika zamarkowanymi atakami i unikami lub szybka, dynamiczna i oparta na efektownych ewolucjach).
(więcej informacji na stronie http://unicar-capoeira.pl/index.php?showpage)

Udział w IX Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom był dla blisko 200 uczniów wadowickich szkół okazją spotkania się z ciekawą książką, ale i z ludźmi, którzy znaleźli czas, by podzielić się z czytelnikami Wadowickiej Biblioteki Publicznej swymi pasjami, zainteresowaniami oraz niebanalnymi sposobami na ciekawe życie.

Wszyscy uczestnicy zostali ponadto obdarowani słodkościami sponsorowanymi przez ZPC Skawa Wadowice.