Wadowickie ślady pontyfikatu Jana Pawła II - spotkanie autorskie z Pawłem Zuchniewiczem - 13 maja 2010 r.

Paweł Zuchniewicz - najbardziej znany biograf Papieża - Polaka, który gościł 13 maja 2010 roku w Wadowickiej Bibliotece Publicznej, całe swoje życie zawodowe i literackie związany był z Janem Pawłem II. Zaraz po ukończeniu studiów znalazł pracę w Polskim Radiu oraz Radiu Plus, gdzie zajmował się komentowaniem wydarzeń z udziałem Jana Pawła II. Dzięki tej pracy podążał w ślad za Papieżem niemal po całym świecie: był w Denver, Manili, Paryżu, Rzymie, Toronto i Rio de Janeiro podczas Światowych Dni Rodzin. Swe bogate i interesujące przeżycie przelał na papier.

Autor, odpowiadając na pytanie słuchaczy wyznał, że zasadniczym powodem podjęcia się roli papieskiego biografa była... frustracja. Pracując w radiu doskonale zdawał sobie sprawę, że słowo, fakt, najlepszy nawet news w mediach masowych są bardzo ulotne, raz puszczone w eter giną bezpowrotnie w  milionów innych informacji. Pisząc w 2002 roku swą pierwszą biografię „Nasz Papież” chciał zostawić trwały dowód, ślad, dokument, do którego można wracać wielokrotnie. Po sukcesie debiutanckiej książki pojawiły się kolejne, w plastyczny i realistyczny sposób opisujące wspomnienia i przeżycia autora oraz ludzi, którzy mieli szczęście znać czy spotkać osobiście Jana Pawła II. Czytelnicy, sięgając po te książki, przeżywają to samo.

Dla wadowiczan szczególnie interesująca jest książka „Młode lata Papieża. Lolek”, której akcja rozpoczyna się w roku 1920 w Wadowicach, a czas ten jest ważną datą w historii Polski, ważną w dziejach Wadowic i ważną w życiu rodziny Wojtyłów. Wówczas to w przykościelnej kamienicy przychodzi na świat Karol. Pozornie okres jego dzieciństwa przebiega w sposób podobny, jak wielu rówieśników: uwielbia zajęcia sportowe, poświęca się pasji aktorskiej w amatorskim teatrze, snuje plany na przyszłość...Przedwczesna śmierć matki i brata, miłość, ale i dyscyplina ojca- legionisty, a nade wszystko świadome i gorliwe powierzenie swego losu Bogu kształtowały charakter młodego Wojtyły.

Choć może się wydawać, że na temat Karola Wojtyły napisano już prawie wszystko, nakręcono szereg dokumentalnych i fabularnych filmów, a niemal każdy etap i aspekt życia, twórczości, czy działalności Papieża - Polaka stał się tematem rozpraw i opracowań naukowych, wciąż z ogromną ciekawością słuchamy ludzi, którzy mieli szczęście spotykać na co dzień tego wspaniałego człowieka. Do takich zaliczyć trzeba spotkanie z Pawłem Zuchniewiczem, które zgromadziło liczne grono słuchaczy, głównie ludzi młodych. Z dużą uwagą i zainteresowaniem poznawali mało znane epizody z wczesnego okresu, doszukiwali się wraz z pisarzem analogii i inspiracji w późniejszym życiu Jana Pawła II. Pojawił się choćby wątek śmierci i sporu wokół pochówku Józefa Piłsudskiego w czasie, kiedy młody Karol wystawiał z grupą znajomych „Antygonę” Sofoklesa - antyczną sztukę o powinności i szacunku wobec zmarłych. Temat jakże aktualny i wtedy, i dziś. Wspomniano również o smutnej rocznicy zamach na Papieża przypadającej właśnie 13 maja.

Trudno w kilku zdaniach zamknąć ponad godzinne spotkanie, ale osoby obecne na nim wyszły z przeświadczeniem, że czas poświęcony w to majowe popołudnie nie był stracony.