IV Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży - 28 maja 2010roku

28 maja 2010 roku miało miejsce kolejne spotkanie xDyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży poświęcone książce „Nocny włóczęga” - Katheriny Marsch.

„Nocny włóczęga” - to historia chłopca potrąconego przez samochód. Nie odnosi on żadnych obrażeń fizycznych, ale od tej chwili zaczyna widzieć duchy. Ojciec wysyła go na konsultację lekarską do Nowego Jorku, miasta, które opuścili po śmierci matki Jacka. Jack poznaje Euri. Dziewczyna pokazuje mu sekretne miejsce na stacji- tajemne przejścia, ukryte mroczne korytarze... Wchodzą w podziemny świat duchów Nowego Jorku. Kiedy Jack próbuje odnaleźć tu swoją matkę, odkrywa tajemnicę Euri i poznaje prawdziwą przyczynę swojej wizyty w podziemiu. Książka wyróżniona prestiżową nagrodą Edgara to inteligentna i niezwykle odważna powieść sensacyjna dla młodzieży.

„W dobrej książce żyje duch jej autora” to główna myśl przewodnia tej książki. Ponadto książka pozostawia trwały ślad po naszym życiu - „ego osób nie umiera razem z nimi”. Czytając rozwijamy się, nie poddajemy się upływowi czasu, pozostajemy młodzi w poglądach na życie i w postrzeganiu świata.

Młodzież zastanawiała się na jakie problemy autorka chciała zwrócić uwagę i były to :
- istnienie świata pozagrobowego, świata duchów,
- problem samobójstw wśród dzieci - „śmierć to nie sposób na rozwiązywanie problemów”,
- znaczenie siły naszej woli - „wielka siła wewnętrzna, może pozwolić nam na dokonywanie najbardziej niezwykłych rzeczy”

Losy głównego bohatera Jacka pokazują jak ważną rzeczą dla młodych ludzi jest akceptacja wśród rówieśników. Jak trudno pozostać naprawdę sobą i być zauważanym. Zazwyczaj czym bardziej się staramy, tym trudniej jest to osiągnąć, ponieważ wszyscy bardzo szybko zauważają naszą sztuczność. Prawdą jest, że „to co dajemy to otrzymujemy z powrotem”. Osobom otwartym, pogodnym łatwiej zdobyć sympatię otoczenia. Rzadko osoby z problemami są akceptowane, chociaż tak bardzo tego potrzebują.

Młodzi klubowicze zadali sobie również pytanie :
- Czy zaprzyjaźniłbyś się z taką osobą jaką jesteś sam ?
Odpowiedzi na to pytanie były bardzo różne, co świadczy o samokrytyce osób uczestniczących w dyskusji.

Książka „Nocny włóczęga” - Katheriny Marsh mimo, że porusza tak trudne problemy, wszystkim bardzo się podobała i zgodnie uznano, że jest godna polecenia.

Następne spotkanie w DKK dla Młodzieży odbędzie się 23 czerwca 2010 roku o godz. 16:30, na którym omawiana będzie książka „Chłopaki Anansiego” - Neila Gaimana.

Wszystkich serdecznie zapraszamy !

Bogusława Warmuz - moderator

powrót