III spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży - 23 kwietnia 2010r.

23 kwietnia 2010 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży. Powiększająca się grupa młodych klubowiczów /już 10 osób/ podjęła dyskusję na temat książki „Przeżyć z wilkami” Mishy Defonesco. Jest to historia żydowskiej dziewczynki, która w wieku 7 lat zostaje zupełnie sama na świecie. Kiedy w ogarniętej wojną Brukseli Niemcy aresztują jej rodziców, znajduje schronienie u pewnej kobiety, która jednak nie traktuje jej najlepiej. Pewnego dnia słysząc, jak kobieta zwierza się komuś, że jeśli będzie trzeba, odda ją Niemcom, dziewczynka postanawia uciec i wyrusza na wschód, wierząc, że właśnie tam zostali zabrani jej rodzice. Wędruje pieszo przez Belgię, Niemcy, Polskę aż na Ukrainę, kradnąc po drodze pożywienie i ubranie. Przez pewien czas żyje wśród stada wilków, zachowując się jak jedno z ich młodych, przestrzegając wilczych obyczajów i bawiąc się ze szczeniętami. W czasie czteroletniej tułaczki po Europie odkrywa ludzką niegodziwość i zwierzęcą solidarność, z każdym dniem stając się coraz mniej człowiekiem i coraz bardziej wilkiem.

Na większości przybyłych książka zrobiła ogromne wrażenie. Jest bardzo smutna, a poprzez to poruszająca i uwrażliwiająca. Pokazuje nam wielkie znaczenie szczęśliwego dzieciństwa, rodziny, miłości, uczuć w życiu każdego człowieka. Uczestnicy dyskusji próbując zrozumieć postępowanie głównej bohaterki starali się przypomnieć sobie swoje najszczęśliwsze chwile z dzieciństwa. Podobnie jak u głównej bohaterki był to: bliski kontakt z rodzicami, możliwość wspólnego spędzania czasu oraz atmosfera ciepła w rodzinie.

Starając się wyobrazić jak tragiczne i niebezpieczne chwile przeżyła samotna dziewczynka /głód, strach, cierpienie, ból , osamotnienie/ klubowicze w anonimowej ankiecie wyrazili to czego najbardziej obawiają się, aby nie dotknęło ich w życiu. Młodzi ludzie boją śmierci, utraty bliskich osób, samotności, wybuchu wojny, okaleczeń a także kontaktu z fałszywymi ludźmi.

W trakcie tego spotkania padło wiele głębokich myśli, cytatów:
              „Zawsze należy podnosić głowę i przewyższać samego siebie”
              „Nie bój się bać”

Spotkanie to pozwoliło poznać się uczestnikom z jak najlepszej strony czyli wrażliwości na ludzkie cierpienia.

Następne spotkanie DKK dla młodzieży odbędzie się 28.05.2010 (piątek) o godz.16:30, na którym prezentowana będzie powieść „Nocny włóczęga” - Katherine Marsh.

Wszystkich chętnych zapraszam

Bogusława Warmuz - moderator

powrót