XXI spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży - 18 maja 2012 r.

Tematem dyskusji majowego spotkania DKKdm była powieść „Gdzie indziej” amerykańskiej pisarki Gabrielle Zevin. Jest to książka, w której życie i śmierć nabierają zupełnie innego znaczenia.

To opowieść o Elizabeth, piętnastoletniej dziewczynie, która stała się ofiarą wypadku samochodowego. Po swojej śmierci trafia do miejsca zwanego „Gdzie indziej”. Czy jest to Niebo? A może Czyściec? To raczej stadium przejściowe, w którym zamiast starzeć się mieszkańcy młodnieją i to dosłownie. Na dodatek mogą porozumiewać się ze zwierzętami i od czasu do czasu podglądać żyjącą rodzinę i znajomych. Liz wie, że nigdy już nie będzie mieć męża czy dzieci, nie rozpocznie studiów, a jej życie-nieżycie zupełnie się teraz zmieni. Przerażona, pogrążona w tęsknocie i depresji próbuje radzić sobie z uczuciami i zaistniałą sytuacją. Łącznikiem ze światem żywych jest Taras Widokowy, który pozwala obserwować swoich bliskich żyjących na Ziemi.

Autorka opisała nie tylko ciekawą historię, ale poruszyła szereg problemów i interesujących wątków. Akceptacja siebie i zupełnie innych warunków egzystencji, relacje międzyludzkie, próba odkupienia win, narodziny nadziei czy przemyślenia na temat życia i śmierci. Pisarka w niecodzienny i oryginalny sposób przedstawiła śmierć i to, co po niej się dzieje. Bohaterowie przedstawieni są w interesujący i barwny sposób, a język jest lekki i przyjazny, przez co książkę czyta się bardzo szybko.

„Gdzie indziej” to pozycja specyficzna i mająca w sobie trudne do zdefiniowania „to coś”, co czyni ją wyjątkową. To lektura bardzo interesująca, godna polecenia każdemu, bowiem zarówno młody pasjonat książek, jak i dojrzały czytelnik znajdzie tu coś dla siebie. To ciepła opowieść, która chwyta za serce i zmusza do refleksji.

Następne spotkanie DKKdm odbędzie się 22 czerwca 2012 r. o godz.16:30 , na którym omawiana będzie książka „Agrafka” Izabeli Sowy.

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

powrót