XVIII spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży - 16 grudnia 2011r.

16 grudnia miało miejsce kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży, na którym omawiana była książka „Iqbal” - Francesco D'Adamo.
Książka ta oparta jest na prawdziwej historii i przedstawia życie pakistańskiego chłopca Iqbala Masih, który od czwartego roku życia zmuszony był do niewolniczej pracy w fabryce dywanów w Pakistanie. Po ucieczce stamtąd, od 10 roku życia zaangażowany był w działalność pakistańskiego Frontu Wyzwolenia Pracujących Dzieci.

To historia chłopca, który na całym świecie stal się symbolem walki o wolność. Nie bał się zbuntować przeciwko ogólnie panującemu przyzwoleniu na wykorzystywanie dzieci do niewolniczej pracy. Historię Iqbala poznajemy z opowieści jego przyjaciółki Fatimy, młodej dziewczyny, która jako dziecko przeszła również przez piekło niewolniczej pracy.

Jedenastoletni chłopiec trafia do miejsca, gdzie pracują młodsze i starsze od niego dzieci. Od wschodu do zachodu słońca tkają dywany. Poranione palce, łańcuchy na nogach, jedno małe okienko, brak jedzenia, i życie w ciągłym strachu to ich codzienność. Trafiły tam, bo ich rodzice zaciągnęli dług, którego nie byli w stanie spłacić. Iqbal jako pierwszy miał odwagę powiedzieć głośno setkom wpatrzonych w niego oczu, że na zawsze będą niewolnikami, a upragniona wolność nie nadejdzie sama. Muszą się zbuntować i zrobić pierwszy krok,by pokonać wroga. Zrobili to, ale bohater całej akcji (i naszej powieści) poniósł ofiarę życia.

„Iqbal” to opowieść o dążeniu do wolności, o zdolności i odwadze do realizacji marzeń w sytuacji, kiedy gaśnie iskierka nadziei i wydawać by się mogło, że nie ma wyjścia.

Następne spotkanie DKKdm odbędzie się 10 lutego 2012 o godz. 17:00, na które wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

powrót