XIV spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży - 27 maja 2011r.

Majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży było okazją do podyskutowania na temat książki Ewy Barańskiej „Kamila”. Autorce udało się stworzyć dzieło, które porusza czytelnika, zmusza do przemyśleń i z pewnością pomoże młodzieży zrozumieć rówieśników, a rodzicom w porę spostrzec problemy dorastających dzieci. Powieść porusza tematy zazwyczaj spychane przez społeczeństwo na margines, a zarazem w pewien sposób sensacyjne tzn. przemoc w rodzinie, płacz za ścianą maltretowanej rodziny, biedę, trzymanie dziecka pod kloszem, samobójstwo. Co jakiś czas opinią publiczną wstrząsają doniesienia prasowe, pojawiają się pytania, gdzie była rodzina, dlaczego nie pomogli nauczyciele, nie interweniowali sąsiedzi, czemu kobieta zgadzała się na przemoc męża tyrana, co sprawiło, że człowiek stał się potworem. Potrzeba jednak dużego talentu, zrozumienia, delikatności, aby tę tematykę przenieść na niwę literatury, nie spłycić przy tym i nie stworzyć kolejnej schematycznej, trochę wynaturzonej opowiastki.

Powieść „Kamila” przenosi nas w mury dobrego renomowanego liceum, do którego nie każdy gimnazjalista jest w stanie się dostać. Uczniowie tworzą różnorodną, ale zgraną paczkę, w której są indywidualności, ale i „szare myszki”. Jedną z nich jest Kamila. Dziewczyna nosi w sobie tajemnicę, której klasa woli nie zauważać. Zawsze na uboczu, wciąż sama, niezrozumiana i odsunięta. Powoli jednak otwiera się przed kilkoma koleżankami. Co zrobią dziewczyny z zaufaniem, którym zostały obdarzone? Gdy pewnego dnia Kamila - klasowa „szara myszka” popełnia samobójstwo, na usta każdego ciśnie się słowo: „dlaczego?”

Klubowicze jednogłośnie uznali, że „Kamila” Ewy Barańskiej jest świetnie napisaną historią młodych ludzi, którzy żyją razem, a jednocześnie osobno. Powinna być obowiązkową lekturą i trafić do jak największej liczby młodych czytelników.

Kolejne spotkanie DKKdm odbędzie się 17 czerwca 2011r. o godz.16:30, na którym omawiana będzie książka „Nagle w głębi lasu” Amosa Oz .

powrót